Kaj nudimo

Izposoja

Izposojevalni roki za posamezna knjižnična gradiva so različni:

  • 30 dni za strokovna in poljudnoznanstvena dela za mladino in odrasle,
  • 14 dni za leposlovna dela za mladino in odrasle ter letnike serijskih publikacij, ki so v prostem pristopu,
  • 7 dni za posamezne številke serijskih publikacij, 
  • 7 dni za DVD plošče in
  • 7 delovnih dni za CD plošče.

Za posamezne naslove knjižničnega gradiva lahko knjižnica določi drugačen (krajši ali daljši) rok izposoje, kar je razvidno iz računalniškega izpisa, ki ga dobi član ob vsaki izposoji.

Arhivsko gradivo, referenčno gradivo in slovarji ter gradivo iz domoznanske zbirke je uporabnikom na voljo samo v čitalnici.
Izposojevalno dobo za gradivo je mogoče pred iztekom roka enkrat podaljšati osebno, preko Bibliofona ali interneta. Roka izposoje ni mogoče podaljšati za knjige za domače branje, bralno značko, serijske publikacije, večini vrst neknjižnega gradiva (DVD plošče, CD plošče …) ter gradivu, ki ga je že rezerviral drug član. 

Medknjižnična izposoja

Medknjižnična izposoja je plačljiva storitev, preko katere lahko uporabniki naše ustanove naročajo knjižnično gradivo iz drugih slovenskih knjižnic, ki ga v MKČI nimamo na zalogi ali je izposojeno. To je še posebej uporabno, če naši uporabniki želijo gradivo, ki je dostopno zgolj v specialnih knjižnicah. Trenutno oz. do porabe namenskih sredstev, ki jih je Goriška knjižnica Franceta Bevka pridobila na razpisu pri Ministrstvu za kulturo, MKČI omogoča brezplačno medknjižnično izposojo strokovnega gradiva in gradiva, ki se uporablja v študijske namene, iz knjižnic Goriškega območja (Nova Gorica, Tolmin, Ajdovščina, Idrija).

Tovrstno gradivo se izposoja le članom naše knjižnice. Pogoj za naročila so poravnane finančne obveznosti do MKČI. Uporabniki lahko naročilo oddajo osebno v naših knjižnicah, po elektronski pošti ali iz spletnega obrazca v Moji knjižnici COBISS+.

Dobavni rok gradiva je od 2 do 5 delovnih dni. V izjemnih primerih se dobavni rok podaljša. O prispelem gradivu vas obvestimo. Prosimo vas, da ob naročilu preverite podatke za obveščanje. Naročeno gradivo se prevzame pri izposojevalnem pultu. Izposojevalni rok gradivu in možnost podaljševanja določi knjižnica, ki gradivo posreduje. Preklic naročila in prošnje za podaljšanje roka izposoje sporočite kontaktni osebi telefonsko ali preko e-pošte. V določenih primerih, odvisno od vrste gradiva ter knjižnice, ki je to gradivo izposodila, omogočamo uporabo gradiva zgolj v čitalnici MKČI.

Gradivo iz naših enot posredujemo tudi ostalim knjižnicam po Sloveniji. Naročite lahko tudi kopije člankov, ki jih posredujemo kot fotokopije ali v elektronski obliki, v kolikor to dovoljuje zakonodaja o avtorskih pravicah. Kopije gradiva, za katere naročnik plača nadomestilo, postanejo njegova last in jih ni treba vračati.

Cenik:

  • Poštnina za medknjižnično izposojo ene enote gradiva je 9,00 €.
  • Poštnina, posredovalnina in stroški fotokopij so po ceniku knjižnice, ki kopije dostavi.
  • Strošek telefonskega obvestila o prispelem gradivu je 0,50 €.
  • Elektronsko posredovanje je brezplačno.

 

Nastale stroške je uporabnik knjižnice dolžan poravnati tudi v primeru, če naročenega gradiva do zahtevanega roka dobavljenega gradiva ne prevzame.

V primeru preklica naročenega gradiva poravna morebitne nastale stroške. Preklic naročila je možen le v primeru, če knjižnica dobaviteljica še ni odposlala gradiva.

Zamudnino in odškodnino za poškodovano ali izgubljeno gradivo zaračuna vsaka knjižnica po svojem veljavnem ceniku.

Računalniki

PRAVILA ZA UPORABO RAČUNALNIKOV V KNJIŽNICI

  1. Posamezni uporabnik lahko uporablja knjižnični računalnik največ 60 minut dnevno. Za uporabo računalnika se je potrebno vpisati v zvezek na izposoji. 
  2. Igranje igric ni zaželjeno.
  3. Isti računalnik lahko istočasno uporabljata največ 2 uporabnika. 
  4. Prehajanje z enega računalnika na drugega v istem dnevu ni dovoljeno. Zamenjava računalnika je mogoča samo v izjemnih, upravičenih primerih po predhodnem dogovoru z zaposlenimi.
  5. Kakršnokoli spreminjanje nastavitev računalnika ni dovoljeno.
  6. Prosimo, da delo na računalnikih zaključite 5 minut pred zaprtjem knjižnice.
  7. Obiskovalci lahko neomejen čas uporabljajo svoje prenosne računalnike. Geslo za dostop do interneta preko brezžične povezave je na voljo pri izposojevalcih.
  8. Obiskovalec je v času, ko je prijavljen za uporabo računalnika, odgovoren za morebitno škodo ali zlorabo.
  9. V primeru kršitve teh pravil bo uporabnik opozorjen, ob ponovni kršitvi pa mu zaposleni lahko onemogočijo uporabo računalnika v knjižnici.
  10. Uživanje hrane in pijače v knjižnici ni dovoljeno.
  11. Prosimo, da v knjižnici ne telefonirate z mobilnimi telefoni.

Čitalnica

Čitalnico lahko obiskujejo tudi uporabniki, ki niso člani knjižnice, kjer poleg prebiranja časnikov in časopisja, po predhodnem dogovoru s knjižničarjem, uporabljajo tudi študijsko in drugo gradivo, vendar morajo pri izposojevalnem pultu predložiti osebni dokument.

Organizirani obiski

Pravljice, ki smo jih izbrali, so namenjene spodbujanju branja ter motivaciji za obisk knjižnice.

Obisk knjižnice pa ni nujno le literarne narave. Za uporabnike knjižnice je pomembno tudi to, da se znajo v prostoru orientirati in so seznanjeni z možnostmi, ki jim jih knjižnica ponuja (dostop do baz podatkov, elektronskih virov, vpogled v COBISS …). Obiski te vrste so namenjeni predvsem učencem 2. in 3. triade osnovne šole. Sedmošolci bodo tudi letos povabljeni v knjižnico v okviru projekta »RASTEM S KNJIGO«.

Če želite obiskati Mestno knjižnico in čitalnico Idrija, Knjižnico Črni Vrh ali Knjižnico Spodnja Idrija, pokličite:

Tina Močnik: 05 37 34 061
ali pišite e-mail: tina.mocnik@mkci.si .

Če želite obiskati Bevkovo knjižnico v Cerknem, pokličite:

Marinka Rojc Grum na tel. št.:  05 37 23 140
ali pišite e-mail: marinka.rojc-grum@mkci.si .

V Mestni knjižnici in čitalnici Idrija pripravljamo in izvajamo bibliopedagoške dejavnosti za vse osnovne šole, vrtce in druge ustanove v občinah Idrija in Cerkno. Ker je skupin, ki nas obiščejo, veliko, poskušamo vsaki omogočiti po en obisk v šolskem letu.

Za vsak obisk se je potrebno predhodno dogovoriti.

Ob kulturnih dneh sprejmemo omejeno število organiziranih obiskov.

Knjižničarji obiščemo vrtec in šolo le v primeru, da tam knjižnica nima svoje enote.

Program organiziranih obiskov v letu 2024/2025.

Podatkovne zbirke na internetu – oddaljen dostop

V okviru območnosti  je od julija 2011 tudi za člane naše knjižnice poleg dostopa z računalnikov v enotah knjižnice omogočen tudi oddaljen dostop (npr. od doma). Za oddaljen dostop se je potrebno po kliku na spodnje povezave prijaviti na izbrano knjižnico, s člansko številko in obstoječim COBISS geslom, s katerim si člani lahko rezervirajo in podaljšujejo gradivo.

Dostop do podatkovnih zbirk omogoča Osrednja območna knjižnica Goriška knjižnica Franceta Bevka s financiranjem iz sredstev za območnost.

Z  oddaljenim  dostopom je omogočeno dostopanje do naslednjih elektronskih virov:

PressReader: Zbirka PressReader vključuje tekoče izdaje časopisov in revij z vsega sveta (Evropa, Avstralija, Azija, Afrika, Amerika). Med njimi so slovenski Dnevnik, Večer in Nedeljski dnevnik ter pomembnejši svetovni časopisi The Guardian, The Indipendent, Il Corriere della Serra, Die Presse, Večernji list, USA Today idr.

Pester nabor revij in osebne nastavitve … Nabor revij pokriva različna in mnoga tematska področja (moda, zdrava prehrana, računalništvo, podjetništvo, turizem …). Vsebino časnikov in revij je mogoče razporejati glede na želje in potrebe uporabnika (npr. po novicah iz naslovnih strani dnevnikov, gospodarskih novicah, športnih novicah …). Časnike lahko razporejate tudi glede na jezik ali državo, priljubljenost (najbolj brani časopisi) in nenazadnje po »blogerjih«. Na voljo je 60-dnevni arhiv vsega časopisja v zbirki.

OPOZORILO: Zaradi omejitev pri hkratnem dostopu več uporabnikov vas prosimo, da se po uporabi oz. ko si naložite želeno publikacijo na vašo napravo, odjavite iz baze. Aplikacija PressReader ne podpira Windows 7. 

Britannica Public Library Edition: V Encyclopedii Britannici (EB) najdemo praktično vse — od začetkov vesolja do aktualnih dogodkov ter vse vmes. Prednost Encyclopedie Britannice Library Edition je v tem, da je podajanje vsebine prilagojeno starosti uporabnika (Adult — za študente in ostale odrasle uporabnike; Student — za otroke od 10. do 14. leta starosti; Junior – za otroke od 6. do 10. leta starosti), medtem ko razdelitev vsebine ostaja enaka za vse starostne stopnje.

EBSCO Host: vključuje eBook Public Library Collection – zbirka elektronskih knjig, izposoja na bralne naprave za 7 dni. Znotraj baz lahko dostopate do obsežnega nabora elektronskih in tiskanih strokovnih in znanstvenih revij in člankov s področij kulture, medicine, izobraževanja, managementa…