Primorci beremo
Projekt Primorci beremo letos poteka že osemnajsto leto. Primorske knjižnice bomo bralce nagovarjale k branju sodobnih slovenskih avtorjev. Letos smo na seznam uvrstili 80 proznih del in 12 pesniških zbirk. Na seznam smo uvrstili tudi izbor mladinskega leposlovja in s posebno oznako označili leposlovna dela, ki so v obliki elektronskih knjig dostopna na portalu Biblos. Na seznamu je zopet nekaj klasičnih del slovenskih avtorjev, ki se jih bomo letos spomnili ob okroglih obletnicah.
Projekt v manjši meri sofinancira Javna agencija za knjigo RS, knjižnice pa se v tej akciji povežejo z založbami in knjigarnami, ki jim omogočijo nakup knjig po ugodnejših cenah.
Kdo lahko sodeluje?
Člani knjižnice, starejši od 15 let.
Kje lahko sodelujete?
V svoji osrednji knjižnici (v Ajdovščini, Idriji, Ilirski Bistrici, Izoli, Kopru, Novi Gorici, Piranu, Postojni, Tolminu, Trstu ali Gorici) ali v kateri od podružnic osrednje knjižnice.
Kakšna so pravila?
Izberete lahko katero koli knjigo s seznama Primorci beremo, eno (prozno ali pesniško) delo slovenskega avtorja pa je lahko vaša izbira. Ob izposoji vprašajte za bralno znamenje, na katerega boste vpisali svoje misli in ocenili prebrane knjige.
Ko boste knjigo prebrali, jo skupaj z izpolnjenim bralnim znamenjem vrnite v knjižnico. Bralci, ki bodo do zaključka akcije prebrali pet proznih del in eno pesniško zbirko, bodo na zaključni prireditvi prejeli priznanje Primorci beremo.
Več o projektu: https://primorci.kcktolmin.si/
Projekt Primorci beremo letos že osemnajsto leto zapored poteka v 10 primorskih knjižnicah:
- Knjižnica Cirila Kosmača Tolmin,
- Mestna knjižnica Izola,
- Osrednja knjižnica Srečka Vilharja Koper,
- Knjižnica Makse Samsa Ilirska Bistrica,
- Mestna knjižnica in čitalnica Idrija,
- Lavričeva knjižnica Ajdovščina,
- Goriška knjižnica Franceta Bevka Nova Gorica,
- Narodna in študijska knjižnica Trst s Slovensko knjižnico Damirja Feigla v Gorici,
- Mestna knjižnica Piran in
- Knjižnica Bena Zupančiča Postojna
Ure pravljic
Ure pravljic so namenjene otrokom od 4. do 8. leta starosti, ki so lahko samostojno na pravljici; morebitne izjeme so navedene ob posamezni pravljici.
Prireditev je lahko fotografirana za potrebe arhiva MKČI in objavo na spletu.
Rastem s knjigo
Nacionalni projekt spodbujanja bralne kulture Rastem s knjigo izvaja Javna agencija za knjigo RS (JAK) v sodelovanju s splošnimi knjižnicami, slovenskimi osnovnimi in srednjimi šolami, osnovnimi šolami s prilagojenim programom, zavodi za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami ter osnovnimi in srednjimi šolami v zamejstvu.
Več o projektu na uradni spletni strani: https://www.jakrs.si/bralna-kultura/rastem-s-knjigo/letosnje-solsko-leto
Vse koordinatorje projekta prosimo, da se z nami čim prej dogovorijo za datum obiska.
Dobreknjige.si
Dobreknjige.si je spletni portal s priporočilno kakovostno literaturo. Njegovo zanesljivost, nepristranskost in ažurnost vzajemno zagotavljamo vse slovenske splošne knjižnice v sodelovanju z našimi bralkami in bralci, uporabniki portala.
O portalu
Knjižni projekt sta v okviru izvajanja posebnih nalog osrednjih območnih knjižnic pripravili Knjižnica Koper in Goriška knjižnica. S priključitvijo ostalih slovenskih splošnih knjižnic je kmalu prerasel v vseslovenski projekt nacionalnega pomena.
Spletni portal s celovitimi, neodvisnimi predstavitvami kakovostne literature, namenjen vsem, ki v poplavi literature iščete »nekaj res dobrega zase«.
Dobreknjige.si je spletni portal s priporočilno kakovostno literaturo. Njegovo zanesljivost, nepristranskost in ažurnost vzajemno zagotavljamo slovenske splošne knjižnice, v sodelovanju z našimi bralkami in bralci, uporabniki portala o dobrih knjigah.
Splošne knjižnice s portalom »Dobreknjige.si« promoviramo branje in dobro literaturo, izpostaviti skušamo kvalitativni potencial knjižničnih zbirk, racionalizirati naše delo, prispevati k enakomernejšemu razvoju knjižnične dejavnosti, utrditi medsebojno sodelovanje in ne nazadnje – pritegniti želimo tudi vas, spoštovane bralke in bralci, k sooblikovanju naše knjižnične ponudbe.
Različni načini iskanja…
Da boste lažji našli »svojo dobro knjigo«
VSEBINSKI KRITERIJI – premišljena raznolikost iskalnih modulov odpira nove poglede na literaturo. Različne karakteristike vam pomagajo do za vas najprimernejše knjige.
HITRO ISKANJE – Rezultate iskanja pridobite s preprostim vpisom vsaj dveh začetnih črk iz priimka, imena, naslova, žanra ali nacionalnosti pisatelja v iskalno okence.
ISKANJE PO ABECEDI AVTORJEV IN NASLOVOV, ISKANJE PO ŽANRIH (literarne vrste in zvrsti) ali NARODNOSTI (nacionalni pripadnosti avtorjev), NAPREDNO ISKANJE, ISKANJE PO LITERARNIH NAGRADAH in nenazadnje ISKANJE PO PRIPOROČILIH KNJIŽNIČARJA.
Dobreknjige.si in Cobiss
Portal Dobreknjige.si in COBIB, vzajemni knjižnični katalog slovenskih splošnih knjižnic, sta obojestransko povezana. Spletne povezave do pripadajočih bibliografskih zapisov v COBIB-u omogočajo uporabnikom portala pregled in rezervacijo želenega leposlovja v izbrani splošni knjižnici in obratno, bibliografske zapise v COBIB-u dopolnjujejo spletne povezave celovitih vsebinskih opisov priporočenega leposlovja na portalu Dobreknjige.si.
Vabljeni k sodelovanju!
Ocenite knjigo, oddajte komentar, predlagajte dobro knjigo
Ob snovanju portala »dobreknjige.si« je bila posebna pozornost posvečena aktivnemu sodelovanju uporabnikov. Tako je mogoče oddati komentar, oceno in predlog dobrih knjig ter deliti priporočila preko družbenih omrežij. Priročna je tudi funkcija t.i. »knjižne police«, z možnostjo enostavnega upravljanja zasebnih knjižnih polic prebranih in/ali želenih knjig.
Vabimo vas torej k sodelovanju in soustvarjanju portala o dobrih knjigah. S komentiranjem in ocenjevanjem izbranih naslovov prispevate svoj pogled, utrjujete pluralnost in objektivnost portala.
Obrazi slovenskih pokrajin
Spletni biografski leksikon Primorci.si, ki ga ustvarjamo knjižničarji primorskih knjižnic, se je združil z biografskimi leksikoni ostalih slovenskih pokrajin. Odslej je dostopen na portalu Obrazi slovenskih pokrajin (OSP). Tudi za nov portal velja, da predstavlja osebnosti, ki so s svojim delom vplivale na vsa področja življenja v vaseh, mestih in pokrajini. Zbirka imen raste in se dopolnjuje, tako da nikoli ni dokončna.
Povezava na nov portal: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/