Zvrst: E-viri

COBISS Ela

COBISS Ela je spletna platforma za izposojo elektronskih knjig, do katere lahko dostopate prek baze COBISS+. Knjigo si lahko izposodite s klikom na ikono Cobiss Ela pod iskalnikom ter klikom na “Izposodi si” pri izbrani knjigi. Za izposojo je potrebno imeti urejeno članstvo v knjižnici, brez neporavnanih obveznosti ali drugih omejitev.

http://ela.cobiss.net/

Dedi

DEDI je digitalna enciklopedija slovenske naravne in kulturne dediščine. Predstavljenih je več kot 400 objektov.

www.dedi.si

Europeana

Europeana povezuje več milijonov digitaliziranih enot gradiva: podob, besedil, zvokov, video gradiva in 3D objektov. Vanjo prispevajo muzeji, galerije, knjižnice in arhivi številnih evropskih držav.

http://www.europeana.eu/portal/en

Slovenska biografija

Portal Zgodovina Slovenije nastaja na Inštitutu za novejšo zgodovino in prinaša tako digitalizirane kot izvirno digitalne vsebine.

http://www.slovenska-biografija.si/

World Digital Library

WDL omogoča dostop do gradiva (knjig, zemljevidov, zvočnih zapisov itd.) iz držav in kultur vsega sveta. Vanjo prispevajo muzeji, arhivi, knjižnice, različne institucije in drugi.

http://www.wdl.org/en/

Virtualna knjižnica Slovenije (COBISS/OPAC)

COBISS (Kooperativni online bibliografski sistem in servisi) predstavlja organizacijski model povezovanja knjižnic v knjižnični informacijski sistem. S tega spletnega mesta je mogoč dostop do informacij v več kot 400 slovenskih knjižnicah. S pomočjo storitve Moja knjižnica pa lahko pregledate izposojeno gradivo, podaljšate rok izposoje ali rezervirate gradivo.

https://plus.si.cobiss.net/opac7/bib/search

Fran

Portal Fran združuje slovarje, slovenistične jezikovne vire in portale, ki so nastali ali še nastajajo na Inštitutu za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU, ter slovarje, ki so v okviru dela na tem inštitutu dobili digitalno obliko. Omogoča tudi iskanje po drugih izbranih slovenskih jezikovnih korpusih. Namen portala je omogočiti dostop do slovarskih informacij čim širšemu krogu uporabnikov, zato omogoča tako povsem preproste kakor tudi zelo kompleksne poizvedbe.

http://www.fran.si/

Kamra

Regijski portal Kamra je spletno mesto, ki združuje digitalizirane vsebine s področja domoznanstva v knjižnicah in drugih lokalnih kulturnih ustanovah. Digitalizirane vsebine so tako dostopne z enega mesta, kreirane pa v tistih organizacijah, ki so vsaka za svoje področje najbolj kompetentne.

Vsebine Kamre so predstavljene kot zgodbe, s spremnimi besedili ter pripadajočimi digitaliziranimi objekti in metapodatki. Na Kamri spoznavamo zgodbe, ki so za neko področje značilne, zanimive in v interesu lokalne skupnosti kot na primer: predstavitve lokalnih avtorjev oz. znamenitih oseb; dokumenti in fotografije značilnih lokalnih društev; razglednice krajev iz različnih časovnih obdobij; dela lokalnih umetnikov, njihove biografije, katalogi razstav; znamenite zgradbe, zgodbe ljudi, ki so v njih živeli in še marsikaj drugega.

Uporabniki tako lahko dostopajo do vsebin, ki so bile do zdaj skrite v skladiščih knjižnic, arhivov in muzejev, arhivih društev ali predalih šolskih zbornic. Zbirke lahko komentirajo ali si oblikujejo svoje lastne vmesnike z izbranimi vsebinami.

Portal Kamra upravlja Osrednja knjižnica Celje ob tesnem sodelovanju z osrednjimi območnimi knjižnicami, v katerih je sedež regijskih uredništev, in Združenjem splošnih knjižnic.

http://www.kamra.si/sl

Public Library of Science

Public Library of Science (PLOS) je neprofitna organizacija, ki se ukvarja z izdajanjem znanstvenih del po načelih odprtega dostopa. Omogoča odprt dostop do člankov in znanstvene literature s področja znanosti, tehnologije ter medicine. Celotna vsebina je na voljo pod licenco Creative Commons »priznanje avtorstva«. Izdajanje tako financirajo avtorji, ki v večini primerov krijejo stroške objave svojih del, namesto bralcev z naročninami. Poleg člankov objavlja na svoji spletni strani tudi elektronska pisma bralcev, ki komentirajo članke. Organizacija ima sedež v San Franciscu v Kaliforniji in ima evropsko uredništvo v Cambridgeu v Angliji.

https://www.plos.org/

Portal Zgodovina Slovenije – Sistory

Portal Zgodovina Slovenije Portal Zgodovina Slovenije nastaja na Inštitutu za novejšo zgodovino in prinaša tako digitalizirane kot izvirno digitalne vsebine.

SIstory nastaja v okviru dejavnosti raziskovalne infrastrukture Slovenskega zgodovinopisja. Je spletni sistem slovenskega zgodovinopisja, ki poleg dostopnih historičnih vsebin, relevantnih za proučevanje slovenske zgodovine, omogoča ustvarjanje raziskovalnih podatkov in njihovo uporabo v raziskovalnem okolju.

Portal omogoča hiter in enostaven dostop do prosto in odprto dostopnega verificiranega digitalnega in digitaliziranega gradiva, opremljenega z licencami Creative Commons.

http://www.sistory.si/