Znaki menopavze

Zgodnji znaki

Med zgodnje oziroma kratkoročne težave štejemo:

  • navali vročine,
  • nočno znojenje,
  • vrtoglavice, glavoboli,
  • utrujenost in nespečnost,
  • razdražljivost, občutek, da je okolica (ljudje) naporna, odveč, oziroma je psihično ne zmoremo prenašati,
  • depresivno razpoloženje ali nihanje razpoloženja,
  • motnje koncentracije in pozabljivost,
  • nespecifične bolečine v mišicah ali sklepih.

Po ocenah nekaterih strokovnjakov se kar osemdeset odstotkov žensk ob prehodu v meno sooča z neprijetnim oblivanjem oziroma  nočnim znojenjem. Če ima ženska omenjene težave, naj obišče ginekologa in se z njim pogovori. Zdravljenje je potrebno začeti čim bolj zgodaj ob nastopu klimakteričnih težav in sicer z nadomestno hormonsko terapijo po presoji ginekologa, ki opravi določene preiskave,  ginekološki pregled in ginekološki ultrazvok, oceno dojk ter ostalo. 

 

Srednjeročni znaki

Znaki pomanjkanja estrogena se pojavijo približno dve do pet let po nastopu menopavze.

Urogenitalna atrofija (suha nožnica) in vnetja mehurja

Nožnica postaja občutljiva, srbeča, žgoča. Izrazitejše se spremembe nožnice kažejo pri spolnem odnosu zaradi manjšega vlaženja sluznice, odnos je boleč in neprijeten. Prizadetost sečnega trakta se kaže kot pogostejše, pekoče, neprijetno odvajanje vode. Stanju pravimo urogenitalna atrofija. Nekatere ženske na vodo sili tudi ponoči. Pojavljajo se uroinfekti, vnetja mehurja, ki ne se ne pozdravijo po antibiotični terapiji. Ženska mora ob nastopu vsaj enega ali dveh vnetij mehurja obiskati ginekologa, ki pogleda nožnico. Zdravljenje poteka z estrogenskim zdravilom, saj je sečnica tudi odvisna od enake terapije, kot nožnica, ima namreč enako sluznico oziroma epitelij.Vnetja mehurja prenahajo po pravilnem zdravljenju. Urogenitalna atrofija lahko v času menopavze prizadene vsako žensko, ne glede na to ali občuti splošne znake prehoda v menopavzo ali ne. Ženske te svoje težave zdravniku ne zaupajo vedno. Nekaterim je o njih težko govoriti, druge pa so prepričane, da jim zdravniki ne morejo pomagati. Tako sprejemajo težave nožnice in mehurja kot del naravnega staranja, podobno kot sivenje las ali gubanje kože. Strokovnjaki vedo, da je to pogost bolezenski pojav. Ženska naj o svojih težavah iskreno spregovori z ginekologom.

 

Pozni znaki

Dolgoročne posledice pomanjkanja estrogena se pojavijo deset let po menopavzi. 

Najbolj pogoste so:

  • osteoporoza, 
  • srčno-žilne bolezni.

 

Te bolezni se razvijajo asimptomatično, rušijo kostni in srčno-žilni sistem in so najpogosteje kronične in žensko spremljajo do konca življenja z vedno bolj in bolj izraženimi znaki. Za njihovo preprečevanje je zato posebnega pomena pravilno zdravljene, bodisi nadomestno hormonsko zdravljenje, če se je začelo že v času tik pred ali nekaj let po nastopu menopavze, bodisi zdravila za zdravljenje osteoporoze. Pomembno je tudi redno jemanje D vitamina. Seveda je zaželena tudi telesna dejavnost in pravilna prehrana, ki naj bi jo upoštevali že ob nastopu mene.