Hormonsko nadomestno zdravljenje
Z zdravljenjem klimakteričnih težav so v svetu začeli v sedemdesetih letih, v Sloveniji približno deset let kasneje. Namen zdravljenja, temelj terapije je dodajanje estrogena, hormona, ki ga zaradi usihanja delovanja jajčnikov v ženskem organizmu ni več toliko kot pred menopavzo. Če ima ženska ohranjeno maternico, moramo dodajati tudi progesteron, ki varuje maternično sluznico in preprečuje nastanek rakavega obolenja.
Vrste zdravljenja
Poznamo dve vrsti zdravljenja z nadomestno hormonsko terapijo, lokalno in sistemsko.
Kreme in vaginalne tablete ali globule imajo omejeno - lokalno mesto delovanja. Nizkodozne estrogenske lokalne preparate lahko uporablja vsaka ženska, tudi tista, ki za sistemsko zdravljenje zaradi svoje osnovne bolezni ni primerna. Vnesemo jih v nožnico. S tem preprečimo občutek pekočega uriniranja, atrofije oziroma suhosti nožnice. Omili tudi težave z zadrževanjem urina - inkontinenco in preprečimo nastanek vnetij mehurja.
Drugi način zdravljenja je sistemsko zdravljenje. Zdravnik lahko predpiše tablete, obliže ali pa aplicira injekcije s podaljšanim sproščanjem hormona. S temi oblikami zdravimo klimakterične težave, saj ustrezno nadomeščamo ženske spolne hormone usihajočega jajčnika. HNZ deluje istočasno varovalno pred postmenopavzno osteoporozo. Možno je zdravljenje tudi s podkožnimi vsadki ali nožnični obroči, ki različno dolgo izločajo hormone in preprečujejo menopavzne težave. Pri nas tega za enkrat še ni na voljo.
Kontraindikacije za zdravljenje z NHZ:
- nosečnost,
- dojenje,
- rakavo obolenje dojke,
- estrogensko odvisni tumorji,
- nepojasnjena krvavitev iz nožnice,
- aktivna ali prebolela globoka venska trombembolija,
- akutno jetrno obolenje.
Neželeni stranski učinki ob zdravljenju z NHZ:
- naraščanje telesne teže,
- bolečnost dojk,
- pojav migrene,
- krčI v mišicah,
- žariščno izpadanje las,
- tromboza.
Uživanje NHZ je povezano z večjim relativnim tveganjem za razvoj trombembolije. Tveganje za nastanek raka dojke narašča s številom let uporabe HNT. Jemanje do pet let ne predstavlja povečanega tveganja, nato se tveganje rahlo poveča. Ob redni mamografski kontroli in doslednem samopregledovanju dojk so ženske pravzaprav bolj varne ob morebitnem pojavu raka dojke kot tiste, ki HNZ sicer nimajo, vendar mamografije in samopregledovanja ne izvajajo redno ali sploh ne. Rak dojke ob redni kontroli večinoma odkrijemo v začetnih stopnjah, ko je bolezen povsem ozdravljiva.
Dobrobiti NHZ
Dokazano je manjše tveganje za nastanek:
- rakavega obolenja debelega črevesa,
- redkejši pojav Alzheimerjeve bolezni,
- manj obolenj obzobnega tkiva,
- manj sive mrene očesa v starosti,
- ohranjanje kostne gostote,
- zavrto je poapnevanje žil - ateroskleroza.