Vaginalni obroček
Kaj je vaginalni obroček?
Že beseda vaginalni obroček jasno pove, kje mora biti obroček nameščen, da je učinkovit. Verjetno bo med bralkami nekaj zmede, saj ga po imenu na hitro lahko zamenjamo z dobro poznanim materničnim obročkom. A nov kontraceptiv je popolnoma nekaj drugega. Lahko bi izbrali lepše slovensko poimenovanje nožnični obroček, a beseda nožnica je verjetno manj znana in za tako ime smo se zdravniki dogovorili na predstavitvenem seminarju.
Kakšno je njegovo delovanje?
Vaginalni obroček je prva oblika sproščanja hormonov preko nožnice. Velik je 54 krat 4 mm. Na telesni temperaturi se povsem zmehča in zato ga ne čutimo. Vsebuje etinilestradiol v koncentraciji 15 mikro g, torej manj kot pri ultranizkodoznih oblikah tabletk ter etonorgestrel, aktivni metabolit dezogestrela v koncentraciji 120 mikro g. Ob vstavitvi prvi dan mestruacije nadaljnih 21 dni izloča oba hormona. Tako v intervalu 21 dni povzroči stabilno raven obeh hormon v krvi. Ravno s tem pripomore k najmanjšim stranskih učinkom. Po treh tednih ga za teden dni odstranimo in 8. dan ponovno vstavimo v nožnico nov obroček. Če ga ženska vstavi od 2. do 5. dneva, je potrebna dodatna zaščita s kondomom 7 dni. Velja zlato pravilo: vsaka vstavitev v nožnico je pravzaprav pravilna in večinoma ženska vstavljenega obročka ne čuti. Ravno zaradi anatomske primernosti nožnice, ki v telesu ležu pod kotom 130 stopinj in je torej poševen prostor, malo obročkov izpade. Anatomska sestava nožnice z bogato ožiljenostjo je zelo primeren del za spročanje hormonov. Etinilestradiol in etonorgestrel se sproščata iz obročka v enaki koncentraciji več kot 30 dni, zato lahko uporabo istega obročka z namenom prestavitve menstruacije podaljšamo za teden dni.Učinkovitost zaščite je visoka. Primerjava s tabletko kaže, ženske opazijo manj nepravilnih krvavitev pri obročku. Delež stranskih učinkov je nizek, napogosteje opisani so: glavobol, povečan beli tok, pritožbe zaradi obročka kot takega ter slabost. Med spolnim odnosom ga lahko za 3 ure odstranimo iz nožnice in nato ponovno brez škode vstavimo nazaj. Obroček ženske zelo dobro prenašajo, večini se zdi vstavljanje in odstranitev lahka. Obroček nima vpliva na telesno težo, dobro vpliva na zmanjšanje bolečih menstruacij in premenstrualnega sindroma. Obroček ne vpliva na nožnične okužbe ali izcedke. Ne smemo ga vstaviti med dojenjem, lahko pa po porodu počakamo pol leta in ga nato začnemo uporabljati, čeprav takrat še dojimo.
Za koga je vaginalni obroček najbolj primerna oblika hormonske kontracepcije?
Vaginalni obroček je zelo primerna oblika za začetnice uporabnice hormonske kontracepcije, saj so to večinoma mlade ženske, željne novosti in novega načina zaščite. Obroček je dobra izbira za žensko z glavoboli, gastrointestinalnimi težavami, z bolečo menstruacijo, za uporabnice, ki večkrat pozabljajo vzeti klasično tabletko, za mame z majhnimi otroki, za ženske, ki delajo v izmenah ter za ženske, ki dosti potujejo in tako menjavajo časovne pasove.
Dobre izkušnje potrjujejo poročila zdravnikov s Finske, kjer ženske vaginalni obroček z zadovoljstvom uporabljajo že od leta 2003.
Poudariti pa je seveda treba, da vaginalni obroček seveda ne zagotavlja nobene zaščite proti spolno prenosljivim boleznim, zato se priporoča, da obenem uprabimo kondom iz lateksa.
Ali se dobi vaginalni obroček na recept?
Vaginalni obroček z zaščitenim imenov se imenuje NuvaRing. Drugi dosegljiv vaginalni obroček se imenuje Setlona. Izbrani ginekolog v javni mreži ambulant in bolnišnic ga lahko naroči kot ločeno zaračunljiv material in je tako za zavarovane uporabnice brezplačen. V zasebnih ambulantah je potrebno plačati maternični obroček in vstavitev.
Poleg vaginalnega obročka imamo v Sloveniji na voljo še naslednjo kontracepcijo:
- 17 različnih vrst kontracepcijskih tabletk (16 kombiniranih, 2 progestogenski),
- 1 bakreni maternični vložek
- 3 intrauterini sistemi - hormonska maternična vložka,
- vaginalni obroček,
- kontracepcijski obliž,
- kontracepcijske injekcije,
- pregradne metode,
- sterilizacija/vazektomija.
--------------------------------------------------------
*zjava o konfliktu interesov
Zdravili NuvaRing in Setlona sta zaščiteni imeni. Avtorica ju uporabljam v članku z namenom, da pacientke v briskalnikih lažje najdejo potrebne strokovne informacije v zvezi z omenjenim zdravilom. Prispevek ne vsebuje reklamnih sporočil in je verodostojno samostojno delo z vsebujočimi znanstveno potrjenimi dejstvi tekočih študij.