Poporodna kontracepcija
Nastopil je veliki dan, resnična življenjska sprememba; rojstvo otroka. Novo življenje pa ne prinese samo veselja ob dolgo pričakovanem in zaželenem potomcu temveč pomeni predvsem za mamico nove odgovornosti in prilagajanja v obdobju dojenja. Takoj po porodu sta velikokrat partnerski odnos in s tem povezana spolnost potisnjena v ozadje. Ženska si mora najprej opomoči, morda je dojenček zelo zahteven, mogoče dojenje ni steklo tako, kot je pričakovala. Urice med obroki, namenjene počitku, dobri hrani in primerni hidraciji, da bo mleka dovolj, se velikokrat sprevržejo v delo, ki mu ni konca do večera. Mamica postaja vse bolj utrujena in misli na spolnost se velikokrat pridruži tudi strah pred prehitro ponovno zanositvijo.
Večinoma takšno razpoloženje mine po nekaj mesecih in prav je, da se mamica in očka posvetita tudi sama sebi. Številne ženske povedo, da spolnost po porodu doživljajo drugače, bolj zrelo in velikokrat tudi bolj zadovoljujoče. Seveda pri oblikovanju odnosa do spolnosti po rojstvu igra pomembno vlogo partner. Ženska ni več takšna kot prej. Njena notranja rodila so spremenjena in morda se boji, četudi povečini neupravičeno, da njeno telo ne bo sprejeto s tako strastjo. Velikokrat ostanejo nakopičeni novi odvečni kilogrami, zaradi katerih so nekatere ženske zelo občutljive in same sebe doživljajo kot neprivlačne. Vemo, da veliko k temu pripomore ženska sama; a da se njena občutenja hitro spremenijo v pozitivno gledanje, so besede sprejetja, spoštovanja in ljubezni. Občutek, da sta si s partnerjem še vedno privlačna, zvesta in svojim odnosom tvorita temelj družini, večinoma ženski povrne samozavest. Spolnost je njuna, vzgajanje otroka tudi, vendar sta to ločeni nalogi.
Prvo menstruacijo po porodu dobijo ženske zelo različno. Ponavadi se prva mesečna krvavitev pojavi med 6. tednom in 6. mesecem po rojstvu otroka. Zelo težko je napovedati, kdaj se bo iz jajčnika sprostilo prvo zrelo jajčece, torej tisto, iz katerega se lahko z oploditvijo razvije novo bitjece. Naši predniki so verjeli, da je polno dojenje odlična poporodna zaščita. Deloma to drži. Pri resnično polnem dojenju, to pomeni redni podoji na približno enak časovni interval v dnevu, je ovulacija zelo zelo redka. Tisti trenutek, ko pa izpustimo prvi obrok, na primer ponoči, je samo dojenje kot oblika zaščite premalo. Seveda smo prespane noči izjemno veseli, saj ni lepšega kot jutranja moč, da lahko čez dan skrbimo za vse. A sedaj je trenutek, ko bo treba poskrbeti tudi za ustrezno kontracepcijo.
Prvi ginekološki pregled po porodu ženska opravi 6. tednov po porodu. Svetovanje zaščite je seveda temeljni del obiska. Pomembno je, ali mamica doji ali ne, ali želi ponovno zanositi, ali je njeno načrtovanje družine končano. Zaradi preprečevanja zdravstvenih zapletov svetujemo vsaj dveletni razmik med posameznimi nosečnostmi. Predstavimo možne oblike zašite. Za nedoječe mamice so možnosti so enake kot za ženske v plodnem obdobju. Izbiramo lahko med več kot štirinajstimi različnimi vrstami hormonskih kontracepcijskih tabletk, med bakrenim in hormonskim materničnim obročkom, obližem, moško in žensko sterilizacijo ter pregradnimi metodami kot so kondom, ženski kondom, spermicidi ali diafragma. Pregradne metode so vedno manj zanesljive; ob rednih spolnih odnosih v enem letu zanosi približno 20 odstotkov žensk. Hormonski vsadki, ki nekaj let sproščajo zaščito ob vstavitvi pod kožo, zaenkrat v Sloveniji še niso na voljo. Nožnični prstan, ki je nameščen okrog materničnega vratu, bodo kmalu na voljo našim uporabnicam.
Seveda pa je svetovanje za doječe mamice drugačno, saj veljajo za izbiro kontracepcije posebna pravila. Hormonske kontracepcijske tabletke, ki vsebujejo estrogene, (to pa so skoraj vse, ki jih v Sloveniji lahko predpišemo), pri dojenju niso dovoljene. Progesteronske tabletke so dovoljene in edino primerne, zato so resnično tabletka prvega izbora pri doječi mamici. Primerne so tudi vse nehormonske oblike, kot so pregradni načini: kondom, ženski kondom, diafragma in spremicidi.
Druga možnost je uporaba hormonske injekcije, ki vsebuje le progestagene. Količina mleka ostane enaka, v obsežnih raziskavah niso potrdili nobenega stranskega učinka na novorojenčka. Žensko lahko zaščitimo že ob prvem ginekološkem obisku, zaščito moramo ponavljati vsake 3 mesece.
Tretja možnost je uporaba bakrenega ali hormonskega materničnega vložka. Slednja ravno tako vsebujeta le progesteron in je primeren za doječo ali nedoječo mamico. Oba vstavimo lahko že ob prvem poporodnem pregledu ali kadarkoli v času med dojenjem. Maternični vložek je izjemno primerna oblika zaščite za vse ženske, ki so že rodile. Običajen, bakren, zagotavlja odlično zaščito, vendar beležimo močnejše, obilnejše mesečne krvavitve, kar lahko privede do slabokrvnosti in bolečin, povezanih s krvavitvijo.
Hormonski vložki, ki jih v Sloveniji uporabljamo že dolgo, zaradi hormona levonorgestrela, ki deluje neposredno na maternično sluznico, povzročajo dolgo obdobje brez menstruacije ali zelo blage in šibke menstruacije, ki nastopijo ob koncu dojenja. Pogosto beležimo popolno prenehanje krvavitev, kar pa ni nič nenaravnega in zdravju škodljivega. S svojim delovanjem hormon tanjša sluznico v maternici, zaradi katere krvavimo, ko se ta proti koncu naravnega ciklusa začne luščiti in povzroča menstruacijo.V mleko se izloča hormon le v sledovih in na novorojenčka dokazano nima nobenega škodljivega učinka. Kontraceptivna zaščita je odlična, primerljiva celo s sterilizacijo. Učinek traja 3 oziroma 5 let, nato je obroček potrebno zamenjati. Zmožnost ponovne zanositve je popolna, saj se sluznica maternice obnovi že v prvem mesecu po odstranitvi. Hormonski obroček za 5 let ima poleg kontraceptivega tudi zdravilno delovanje. Ženske po 35. letu imajo več nepravilnih krvavitev tako količinsko kot številčno in uravnavanje takšnih težav z obročkom pomeni zaščito in zdravljenje obenem.
Četrta možnost predstavlja trajno prekinitev plodnosti – sterilizacija. Vsaka ženska ali moški po 35. letu se zanjo lahko odloči, pravica je zakonsko urejena. Metoda predstavlja najzanesljivejšo obliko kontracepcije. Z operativnim posegom prekinemo prehodnost jajcevodov pri ženski oziroma semenovodov pri moškem. Plodnost je onemogočena, samo spolno doživljanje tako moškega kot ženske pa ostaneta nespremenjena, torej neokrnjena.
Po prenehanju dojenja seveda lahko preidemo na vse vrste kontracepcije, pod pogojem, da je ženska zdrava.
Pomembno je izključiti vse kontraindikacije, kot so npr. nepojasnjena krvavitev iz rodil, ponovna nosečnost, povišan in neurejen krvni pritisk, prebolela možganska kap ali srčni infarkt, tromboza in kajenje po 35.letu starosti, bolezen jeter. Če je ženska zdrava in ne kadi, ima urejena holesterol in maščobe v krvi, lahko uporablja hormonsko kontracepcijo do 50. leta starosti. Ginekolog naj žensko dobro pozna in ji ponudi tisto vrsto zaščite, ki bo najbližja njenemu življenjskemu prepričanju, zdravstvenemu stanju, obdobju pred in po porodih, načinu življenja in želji po potomcih.
Naj bodo naši otroci načrtovani in zaželeni. Pomembno pa je tudi nekaj drugega: za srečno materinstvo mamica potrebuje tudi svoje življenje. Dragi očetje, ne pozabite, da mamicam z lastno skrbjo za otročička, pomoči pri hišnih opravilih in njeni razbremenitvi lahko pomagate vsak dan. Zadovoljna in spočita ženska je tista, ki se lahko razdaja tudi v spolnosti. Na veselje obeh.