Humani papiloma virusi - HPV

Poseben bris, ki ga ginekolog po odvzemu rutinskega testa PAP lahko odvzame dodatno, zajame s posebnim brisom tudi nekaj sluzi za test HPV. S testom HPV določimo prisotnost enega ali več možnih genotipov HPV z visokim tveganjem za razvoj predrakavim in rakavih sprememb materničnega vratu. Izvid testa HPV pove ali so prisotni HPV z visokim tveganjem (pozitivni izvid testa HPV) ali le HPV, ki povzročajo nenevarne spremembe, na primer genitalne bradavice (negativni izvid testa HPV). Tako izvemo, ali imamo večje tveganje, da bomo zboleli za rakom na materničnem vratu. Danes poznamo že več kot 200 različnih tipov HPV.


Ginekolog se za to preiskavo lahko odloči v določenih primerih: 

  • če je test PAP patološki, saj takrat pozitiven (+) test HPV pomeni večjo verjetnost že prisotnih predrakavih sprememb materničnega vratu (CIN), zato so potrebni pogostejši kontrolni ginekološki pregledi in testi PAP;
  • pri ženskah po zdravljenju predrakavih sprememb (konizacija, LLETZ) zaradi uspešnejšega odkrivanja še vedno prisotnih ali ponovnih predrakavih sprememb.

Kadar je test PAP normalen, test HPV ni potreben. Kadar je test PAP normalen in vseeno dokažemo kužbo s HPV z visokim tveganjem, ukrepanje ni potrebno, saj gre pri 90 % žensk le za prehodno okužbo, ki spontano mine brez kakršnih koli posledic največkrat že v letu dni.

Cepljenje HPV

Cepljenje proti HPV je dodatna možnost za preprečevanje RMV (raka na materničnem vratu). V Sloveniji je najbolj pogosto uporabljano

  • devet-valentno  cepivo za zaščito pred okužbo s HPV 16 in 18 ter genotipoma HPV z nizkim tveganjem 6 in 11;

Cepivo varuje pred dvema najbolj nevarnima tipoma visokorizičnih tipov - HPV 16 in HPV 18, ki povzročata okoli 70 % vseh RMV. Skupna zaščita pred RMV znaša okoli 90 %. Kljub cepljenju je potrebno nadaljevati s preventivnimi ginekološkimi pregledi!

Cepljenje se ponudi tako dekletom kot fantom v 6. razredu osnovne šole z dvema odmerkoma. 

Več o HPV in cepljenju lahko preberete na spletnih straneh Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ):

 

Vsebina povzeta po: Državni program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb materničnega vratu (ZORA)