Pregled dojk

V Sloveniji na novo zboli vsako leto za rakom dojk okrog 1300 žensk ter okoli 30 moških. Žal se število obolelilh iz leta v leto zvišuje. Samopregledovanje je pomemben dejavnik pravočasnega odkrivanja sprememb na dojkah in s tem tudi pravočasnega zdravljenja le teh. Vsaka ženska naj bi si po 20. letu enkrat mesečno sama pregledala dojke. Ženske, ki še imajo menstruacijo, si morajo dojke pretipati med 8. in 12. dnevom menstrualnega ciklusa, saj so takrat dojke najbolj pregledne. V menopavzi si določimo določen dan v mesecu in pregled redno opravimo. Pregledovati se moramo vsak mesec, da bi morebitno spremembo pravočasno opazile.

Pri samopregledovanju moramo paziti na:

  • tipno zatrdlino, ki traja več kot en mesec dni,
  • uvlečenost bradavice ali kože dojke,
  • vsak izcedek iz bradavice,
  • spremembo v velikosti, barvi in obliki dojke.

Diagnostični center Strah vas vabi na klinični pregled dojk in ultrazvočni pregled dojk. Ultrazvočna preiskava je neinvazivna, nenevarna, brez sevanja, še posebej primerna za ženske, ki še niso v pomenopavzi, lahko pa je dopolnilna preiskava pri že opravljeni mamografiji. Tako palpatorni kot ultrazvočni pregled sta skupaj zanesljivi preiskavi in ocenita, ali sta dojki zdravi ali sumljivi. 

Če še imate menstruacijo, je čas pregleda vezan na menstrualni ciklus – najbolje ga je opraviti med 8. in 12. dnem ciklusa. V menopavzi se klinični pregled lahko opravi katerikoli dan. Glede na strokovno presojo se lahko dodatno opravi tudi ultrazvočni pregled dojk. Žensko naročimo v obdobju md 8. in 12. dnevom menstrualnega ciklusa in zdravnik naenkrat opravi tako klinični kot ultrazvočni pregled. 

Rak dojke ponavadi ni boleč. Če opazite katero od teh sprememb, se morate nemudoma posvetovati s strokovnjakom, ki bo dojke pregledal in vas po potrebi napotil v ustrezno ambulanto. Pravočasno odkrita bolezen pripomore k uspešnejšemu zdravljenju bolezni, zato ob vsakršni omenjeni spremembi ne odlašajmo, ampak se čim prej posvetujmo z zdravnikom. 

Preventivni pregled dojk zajema klinični pregled dojk na otip, po presoji zdravnika pa se kot dopolnilna metoda opravi tudi ultrazvok ali mamografija v bolnišnicah.

 

Klinični pregled dojk se opravi na eno leto, ultrazvočni pregled na eno leto, mamografija na dve leti.