FAQ | Menopavza
1. Kako pogosto moram hoditi na preglede, če sem že v menopavzi?
Priporočljiv je preventivni ginekološki pregled 1 krat letno.
Po obsežnem pogovoru sledi razširjen ginekološki pregled z odvzemom brisa materničnega vratu, kolposkopijo, ročnim pregledom notranjih rodil in ultrazvočnim pregledom. Izključimo ginekološka obolenja kot so miomi, endometrioza, povečana rast maternične sluznice, krvavitve iz maternice ali morebitna nosečnost pri mlajših ženskah.V krvi lahko določimo folikel stimulirajoči hormon (FSH), ki nam pove, kako aktivna sta še jajčnika oziroma kako močne so klimakterične težave posameznice. Pregledamo in pretipamo obe dojki, svetujemo redno samopregledovanje in mamografsko kontrolo na dve leti. Šele nato se odločimo za uvedbo nadomestne hormonske terapije ali nadaljujemo že uvedena zdravila do naslednjega letnega pregleda. Vedno predpišemo najnižji odmerek hormona, ki odpravi klimakterične težave. Priporočljivo je, da se ženske zdravo prehranjujejo, dovolj gibajo in ne kadijo.
2. Ali je možno, da sem stara 44 let in sem v menopavzi?
Menopavza je zadnja naravna menstrualna krvavitev. Njen začetek določimo retrogradno, ko krvavitev ni prisotna eno leto. Povprečna starost slovenske ženske ob nastopu menopavze znaša 51.5 leta. Klimakterij označuje obdobje pet do deset let okoli menopavze. V tem času ima lahko ženska tegobe, kot so navali vročine, močno potenje, nespečnost, utrujenost, slabšo sposobnost koncentracije in upad intelektualnih sposobnosti. Telesno se v začetku spremembe kažejo bodisi z zaprtjem, napihnjenostjo, težavami z dihali, bolečinami v sklepih in kosteh. V mesecih do letih po menopavzi pa se zaradi spremenjenega hormonskega dogajanja pojavijo spremembe v sečilih in genitalijah.
Strokovnjaki poznamo bolezensko stanje - prezgodnjo menopavzo, ki se kaže z enakimi znaki ali nekaj izmed njih, običajno navali vročine ali motnjami v menstrualnem ciklusu, celo z izgubo menstruacije. Žal prezgodnja menopavza prizadene vsako 1000 žensko v starosti med 20. in 30. letom invsako 100 žensko med 30. in 40. letom. Zato je starost 44 lahko povsem razumljiva starost za menopavzo, če po ginekološkem pregledu in hormonskih preiskavah (FSH) ugotovimo prezgodnjo menopavzo. Tako žensko moramo nujno zdraviti z nadomestno hormonsko terapijo do takrat, ko bi pri njej nastopila naravna menopavza, torej po 50. letu starosti. Brez zdravljenja bi namreč mlada ženska lahko utrpela resne posledice hitro napredujoče osteoporoze ali trpela zaradi zapletov s strani krvožilnega sistema, srca in obtočil. V meni se namreč povečuje tveganje za srčni infarkt in poapnevanje žilja.
3. Kako lahko ublažim hude simptome menopavze?
Hormonska nadomestna terapija je primerno zdravljenje za preprečevanje klimakteričnih težav in za ohranjanjanje kostne gostote za varovanje pred osteoporozo. Vedno mora obstajati vzrok, zakaj želimo žensko zdraviti in to so hudo simpotmi, kot so nočno in dnevno potenje, občutek raztresenosti, nespečnost, utrujenost, depresija, jokava, spremenljiva razpoloženja, neredne krvavitve ali izguba menstruacije prezgodaj, torej pred 50.letom starosti ženske. Hormonov nikakor ne predpisujemo v preventivne namene. Slediti moramo najnovejšim smernicam: zdravljenje je potrebno začeti čim bolj zgodaj ob nastopu težav. Hormone uvajamo v najnižji možni dozi, ki ublažijo oziroma prekinejo klimakterične težave. Pred uvedbo zdravljenja moramo izmeriti krvni tlak, zabeležiti telesno težo in izključiti kronična obolenja, kot so povišan krvni tlak, sladkorna bolezen, povišanje maščobe v krvi, avtoimune in jetrne bolezni.