Kako poteka ginekološki pregled

Kako poteka ginekološki pregled

Prvi pregled pri ginekologu se običajno začne z usmerjenim pogovorom - anamnezo.

Splošna anamneza

Ginekolog dekle povpraša jo o njenem zdravju, ginekološkem zdravju in zdravju njene družine, ali jemlje kakšna zdravila, ali se je kdaj zdravila zaradi kakšne bolezni, bila v bolnišnici, je bila kdaj operirana, ali ima kakšno alergijo. Povpraša o družinskih boleznih (kronična in rakava obolenja), bolezni, o nepravilnem strjevanju krvi (tromboze, globoke venske tromboze in pljučna embolija).

Ginekološka anamneza

Zdravnika zanima: kdaj je bilo zadnje mesečno perilo, koliko časa je trajalo, na koliko dni se pojavlja in koliko je bila staro dekle, ko je dobilo prvo menstruacijo. Povpraša jo, ali ima kakršnekoli težave, ali je že imela spolne odnose, ali je že kdaj rodila, splavila, imela kakršnekoli težave in kdaj je bil zadnji ginekološki pregled. V času razgovora ima dekle seveda možnost, da postavi vprašanja, se posvetuje o vsem, kar jo zanima ali boli oziroma opaža nepravilnega.Nato sledi pogovor o kontracepciji. Če dekle prihaja na prvi pregled, da bi se dogovorila o kontracepciji, spolnih odnosov pa še ni imela, se bosta le pogovorila, se dogovorila in določila vrsto kontracepcije. Na pregled se bo oglasila, ko bo že nekaj časa imela spolne odnose (po 3 do 6 mesecih, najkasneje v enem letu). 

Ginekološki pregled

Poteka na ginekološkem stolu, ki je oblikovan tako, da dekle leži na hrbtu, nogi skrči, ju široko razmakne narazen in ju položi na temu položaju primerno oblikovan stol. Pomembno je, da dekle ali ženska pri pregledu ne stiska mišic stegna in zadnje plati, da se s spodnjim delom telesa ne dviguje. Ob teh gibih se namreč skrčijo tudi mišice okrog nožnice in pregled lahko po nepotrebnem postane boleč. Veliko ob tem pomaga medsebojno zaupanje med posameznico in zdravnikom ter ustrezen čas pregleda. Zdravnik lahko prepozna strah ali celo tesnobo in poskuša ustvariti zaupanja vredno okolje, v katerem se lahko ženska sprosti. Zato ne odlašajte s pregledi, a morda poiščite takega ginekologa, ki bo razumel stisko in vas prijazno pregledal.

Ginekolog najprej ugotovi, kakšna je poraščenost, kako je oblikovano zunanje spolovilo (mala, velika sramna ustna, ščegetavček, vhod v sečnico, vhod v nožnico) ter predel okrog zadnjika. Sledi pregled s spekuli (poseben inštrument, ki se vstavi v nožnico). S spekulom ginekolog razširi nožnico in si prikaže celotno steno nožnice in maternični vrat. Z materničnega vratu se odvzame PAP bris (glej članek Pap bris) s posebno oblikovanim lesenim loparčkom. Z njim popraska površino materničnega vratu, nato pa z nežno krtačko odvzame bris iz kanala materničnega vratu. Oboje razmaže na posebno stekelce.

Vabimo vas k ogledu video vsebine: Prvi ginekološki pregled


Kolposkopija

Ginekolog lahko pogleda maternični vrat tudi bolj podrobno s posebno napravo - kolposkopom. Kolposkop ima posebne povečevalne leče in svetlobo različnega spektra, za natančen pregled uporabimo povečavo, govorimo o kolposkopiji. Zdravnik vrat namaže s šibko raztopino ocetne kisline, pogleda pod povečavo in opazuje bodisi zdrav videz materničnega vratu ali morda spremembe, ki lahko že pomenijo predrakavo spremenjenost. Kolposkopija se običajno opravi, kadar dobimo izvid brisa, ki kaže spremembe pregledanih celic, ob nejasnih krvavitvah, še posebno pri spolnih odnosih, ob vnetjih in pri operacijah maternična vratu. Preiskavo večkrat opravimo tudi, ko si posameznica zatipa kakšno notranjo spremembo materničnega vratu, ki je običajno pred porodom gladek.


Krvavitev ob pregledu

Pri odvzemu brisa kot ob kolposkopiji nekatere ženske malo zakrvavijo, zato je lahko po ginekološkem pregledu prisotna šibka krvavitev ali krvav oziroma rjav izcedek dan ali dva. Ginekolog po odvzemu odstrani spekul iz nožnice. Sledi palpatorni (tipanje z obema rokama) pregled notranjih spolnih organov (materničnega vratu, maternice, materničnih vezi in jajčnikov z jajcevodi). Preiskavo opravi tako, da uvede kazalec skupaj s sredincem ene roke (včasih le kazalec, če je nožnica ožja) v nožnico, z drugo roko s prsti potipa v spodnjem delu trebuha nad sramno kostjo. Med prste zgornje in spodnje roke zajame maternico in jajčnike in oceni morebitno spremenjenost ali normalno stanje.

Vsekakor je na mestu, da se ob rednem ginekološkem pregledu in odvzemu Pap brisa opravi tudi ultrazvočna preiskava. Marsikatere bolezni se namreč ne more zatipati z rokami, ultrazvok pa  lahko zelo natančno oceni notranja rodila -  maternico in oba jajčnika.